O projektu

Vítejte v údolí řeky Svratky, dříve též známé jako Švarcava. Řeky, která po staletí vytváří životní tepnu napříč Vysočinou. Řeky, která si našla cestu hlubokými údolími, mezi skalami, aby pak již rovinatou krajinou pokračovala až do novomlýnských nádrží. Řeky, která vytváří neuvěřitelné a stále často stále panenské kulisy pro skutečnou aktivní turistiku. Turismus a cestovní ruch má ale stejně jako vše ostatní v životě své pozitivní i stinné stránky. Bez regulace a jasných mantinelů může být zkázou pro přírodu a hlavně atmosféru místa, kterou často mění k nepoznání. Proto se u projektu Údolí Svratky snažíme soustředit na dlouhodobě udržitelný turistický ruch, zaměřený na již existující zajímavosti našeho regionu, nikoliv na budování nových atrakcí a lákání tisíců návštěvníků na něco, co je aktuálně v kurzu. Cílem portálu údolí Svratky je přilákání desítek turistů, ale 365 dnů v roce, protože na Českomoravské vrchovině je krásně po celý rok. Přesvědčte se sami. Těšíme se na Vás…

Naše vize

“Naše vize spočívá v podpoře dlouhodobě udržitelného turistického ruchu ve Víru a blízkém okolí, který umožní vznik nových pracovních míst, rozvoj příjemné a autentické infrastruktury a to vše bez významného zásahu do jinak velmi poklidné a uvolněné atmosféry tohoto regionu.”
David Matuška - statutární ředitel Údolí Svratky a.s.

Webové prezentace 

Projekt Údolí Svratky od samotného začátku sleduje jasně definovaný cíl. Chceme podporovat a vytvářet trvale udržitelný turistický ruch v údolí řeky Svratky na Českomoravské vrchovině a to primárně se zaměřením na několik nosných pilířů, k vůli kterým se vyplatí tuto jedinečnou oblast navštívit. I díky tomu jsme celý projekt rozdělili podle oblastí zájmu na Údolí Svratky, Údolí sportu, Údolí historie a Údolí kultury. Každému odvětví je věnovaný samostatný web s vlastní doménou, nicméně domovskou stránkou celého projektu je portál www.udolisvratky.cz.

Trvale udržitelný turistický ruch

Co si představit pod pojmem trvale udržitelný a k přírodě šetrný turistický ruch? Předně musíme vycházet z ubytovacích a stravovacích kapacit, dopravní infrastruktury a samotného zaměření turistiky. Oblast údolí Svratky není vhodná pro masovou turistiku, jednorázové akce s velkou návštěvností nebo pro budování obrovských atrakcí. Právě naopak. Náš kraj je specifický svých klidem, autentickou atmosférou venkova a téměř nedotčenou přírodou. A to jsou také hlavní důvody, proč tento region navštívit. Bylo by tedy zcela proti logice ničit turistickým ruchem samotnou podstatu tohoto místa. 

I proto se zaměřujeme na aktivity, které do Víru a okolí přivedou malé množství návštěvníků, ale v ideálním případě každý jeden den v roce. Cíleně budujeme nebo oživujeme přesně takové aktivity, za kterými se nevyplatí přejet celou republiku, ale jejichž pestrost a kombinace Vám naplní několikadenní pobyt tak, jako nikde jinde v ČR. Via ferraty, vodácký kanál, cyklostezky a bikové traily, zříceniny hradů, historické doly, ledová stěna, řeka plná pstruhů, nedotčená příroda…přesně to jsou důvody, proč zavítat do Údolí Svratky.

Zapojte se i Vy!

Ve spolupráci, vzájemné podpoře a společném budování příjemné atmosféry je asi největší potenciál našeho kraje. Turisty a návštěvníky upřímně nezajímají půtky a rozbroje mezi jednotlivými podnikateli. Chtějí si užívat, relaxovat a cítit se dobře. Navíc kapacity a služby jsou našem kraji natolik poddimenzovány, že nic jako konkurence vlastně ani existovat nemůže. Projekt Údolí Svratky je otevřený jakékoliv rozumné formě spolupráce. Ozvěte se nám, ať už provozujete ubytovací nebo stravovací zařízení, jakoukoliv službu nebo atrakci pro veřejnost, popřípadě víte o něčem, co by mohlo turisty a návštěvníky našeho regionu zajímat. Pomožte nám aktualizovat a nadále rozšiřovat pestrou nabídku zajímavostní, díky kterým budeme schopni nalákat turisty 365 dnů v roce!

Kontaktovat nás můžete na emailové adrese info@udolisvratky.cz nebo telefonicky na lince +420 566 566 566

Nahoru